Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2011
 

Lajmet e datës 4 Janar 2011

 • Ushtarët e Koresë së Jugut, një stërvitje prej “Ramboje” Kore e Jugut, 5 Janar NOA - Ushtari i përsosur nuk ndjen dhimbje dhe nuk vuan nga të ftohtit. Gjatë dimrit, forcat speciale të Koresë së Jugut, kanë në program teste ose prova trajnimesh tepër të veçanta në dëborë, ku ngjasojnë shumë si Rambo të vërtetë.
 • Gwyneth Paltrow zbulon talentin e saj për këngën SHBA, 5 Janar NOA - Të zbulosh një pasion në moshën 38-vjeçare është diçka e mundshme, ose të paktën ika ndodhur aktores së famshme Gëyneth Paltrow.
 • Lindsay provon të dalë nga “periudha e errët” SHBA, 5 Janar NOA - Lindsay Lohan po përpiqet për të lënë pas periudhën e saj të errët. Aktorja amerikane e ka lënë klinikën e “Betty Ford”, ku ishte shtruar për tre muaj për t’u dizintoksikuar nga varësitë e saj të shumta.
 • “Manuale d’amore 3”, gati për tu publikuar Itali, 5 Janar NOA - Tashmë mund të themi se jemi afruar shumë me publikimin e episodit të tretë të “Manuale d’amore”, ku në shfaqjen e tij në sallat e kinemasë mungon më pak se një muaj.
 • SHBA, të gënjesh në Facebook konsiderohet krim SHBA, 5 Janar NOA - Të pretendosh të jesh Brad Pitt apo Angelina Jolie në Facebook do të kushtojë një vit burgim. Duke filluar që nga 1 janari, në Kaliforni krijimi i formacioneve të rreme në rrjetin social, do të konsiderohet një krim.
 • Akademia mes politikës dhe të ardhmes Akademia e vërtetë është vizion i të ardhmes dhe jo politikë personale Nikolla Marku Akademi mos rri e bëj sehir, por bëhu më e gjallë dhe shpresëdhënëse e kombit tënd.
 • Fotografon vrasësin teksa i qëllon Filipine, 5 Janar NOA - Shkrepja e fundit dhe më pas errësirë. Një sekondë para se të qëllohej për vdekje nga një plumb i kalibrit 0,45, një politikan filipinas Raynaldo Dagsa, ka shkrepur me anë të aparatit të tij një foto të drejtuar pikërisht nga vrasësi, duke e kapur dhe atë pa dashje.
 • SHBA sa pak që di për luftën Nga Richard Kohen Të fillojmë me një paradoks. Armata e Shteteve të Bashkuara që luftoi në Vietnam, u ofendua, nuk u pështy, por as nuk u admirua shumë.
 • Marcela, tashmë kthehet në Carla Brunin braziliane Brazil, 4 Janar NOA - Edhe Brazili tashmë ka Carla Brunin në versionin e zonjës së parë në vend. Gjatë ceremonisë së përurimit të presidentit Rousseff Dilma pranë Michel Temer, 69 vjeç, u shfaq një grua e bukur dhe elegante, Marcela Tedeschi, 27-vjeçe, ish-miss San Paolo, e cila është e diplomuar
 • Imazhi dhe njohjet e reja Numri i njohjeve të Kosovës si shtet i pavarur, sipas përfaqësuesve politikë, nuk i ka përmbushur pritjet e autoriteteve në Prishtinë. Përfaqësues të qeverisë në largim, por edhe ata të partive politike, vlerësojnë se edhe raporti i Dik Martit reflektoi tejet negativisht jo vetëm në shtimin e njohjeve
 • Kryeqytetet kulturore të Evropës më 2011 Nga Bernd Riegert Kryeqyteti i Estonisë Talini dhe qyteti finlandez Turku do të jenë kryeqytetet kulturore të Evropës për vitin 2011. BE vë në dispozicion të qyteteve që shpallen kryeqytete kulturore të Evropës rreth 2 milionë euro.
 • Gjyshi i 20 nipërve kërkon nuse në moshën 101 vjeç E martë, 4 janar, NOA- Ahmad Isa në moshën 101 vjeç vendos të martohet. “Jam 101 vjeç dhe kërkoj grua", ishte njoftimi që kishte publikuar i moshuari në një revistë malazeze.
 • Ronaldinjo kalon te klubi brazilian i Gremio-s E martë, 4 janar 2011, NOA- Ylli brazilian i futbollit, Ronaldinjo ka kaluar pak orë më parë te klubi i futbollit brazilian Gremio. Ish-fituesi i Topit të Artë zgjidhi skuadrën ku u formua përpara gjigantëve brazilianë të Palmeiras e Flamengo apo mundësisë për të qëndruar në Europë në radhët
 • Hiqet nga detyra, Komandanti i USS Enterprise E martë, 4 janar 2011, NOA-Komandanti i USS Enterprise Owen Honors, largohet nga vendi i punës pas skandalit në bordin e aeroplanmbajtëses. Mësohet se ka qenë ai organizuesi dhe protagonist në videot skandaloze të marinarëve të aeroplanmbajtëses më të famshme amerikane.
 • Presidenca Hungareze përplaset për ligjin e medias E martë, 4 janar 2011, NOA- Ndonëse ka vetëm disa ditë që është në krye të presidencës së Bashkimit Europian, Hungaria është ndeshur me problemet e para.
 • Tregjet evropiane nuk i shpëtojnë krizës, ulet fitimi E martë, 4 janar 2011, NOA- “Ka qenë një fillim viti i shkëlqyer, por mendoj se tregjet do fillojnë të ulin shkallën e fitimit. Problemet e borxhit në Evropë janë një histori më vete që vazhdon të na rrezikojë”, është shprehur Xhejms Hjuxh, analist tregu, duke theksuar se problemet nuk kanë kaluar
 • LDD bashkohet me LDK: Na votoni më 9 janar Prishtinë, 4 janar 2011, NOA- LDD-ja e Prishtinës prej ditës së sotme i është bashkuar LDK-së. Në një deklarate për shtyp, kryetari i të gjitha degëve të LDD-së të Prishtinë, Musli Mehaj, ka bërë të ditur se, duke u bazuar në realitetin politik të krijuar pas zgjedhjeve të 12 dhjetorit dhe orientimit
 • Diveroli i “Gërdecit” dënohet me katër vjet burg Florida, 4 janar 2011 - Efraim Diveroli, trafikanti amerikan i armëve, kompania e të cilit arriti disa vjet më parë të siguronte një kontratë 300 milionë dollarëshe me Departamentin amerikan të Mbrojtjes, u dënua me 4 vjet burgim.
 • Wikileaks: Ahmadinejad gati marrëveshja për dosierin bërthamor E martë, 4 janar 2011, NOA- Presidenti Iranian, Mahmoud Ahmadinejad sipas Wikileaks mësohet se ishte gati për një marrëveshje mbi dosierin bërthamor.
 • Mbi kafshët poetike Poetët nga Kosova, Serbia dhe rajoni organizojnë një takim letrar të fqinjve, lexojnë poezitë e tyre dhe mbajnë tryeza tematike. Shkrimtarët e rinj po e përkthejnë njëri-tjetrin, po tregojnë një kërshëri të natyrshme për atë se çka krijojnë dhe botojnë fqinjët.
 • BE vë në pikëpyetje vizat e zyrtarëve bjellorusë E martë, 4 janar 2011, NOA - Bashkimi Evropian po shqyrton mundësinë e pezullimit të vizave për zyrtarët bjellorusë. Në këtë pezullim është përfshirë edhe presidenti Aleksandër Lukashenko, për shkak të shtypjes së dhunshme të protestave pas zgjedhjeve presidenciale muajin e kaluar.
 • Kaka rikthehet në fushë, pas operacionit në gju premton shkëlqim E martë, 4 janar 2011, NOA- Fituesi i Topit të Artë në vitin 2007 Kaka, rikthehet në fushën e gjelbër pas një operacioni në gju të kryer gjatë muajit gusht.
 • ICC: Një qytetar paralajmërohet për dënim me vdekje E martë, 4 janar 2011, NOA- Një qytetari nga Afganistani aludohet se i është dhënë ultimatum me vdekje. Shkak për këtë është bërë ndryshimi i fesë, ku qytetarit i është dhënë një javë kohë për tu kthyer mysliman ose do të dënohet me vdekje.
 • KQZ përcakton periudhën e fushatës për rivotimet e 9 janarit Prishtinë, 4 janar, NOA- Fushata zgjedhore për rivotimet e 9 janarit do të fillojë më 5 janar dhe do të përfundojë më 7 janar, për komunat Drenas, Skenderaj, Deçan si dhe për rivotimet në qendrat votuese në Lipjan dhe Malishevë.
 • Qerasin pasagjerët me Coca-Cola helmuese, për t'i grabitur Sipas Policisë së Lezhës, gjatë rrugës dhe pikërisht në fshatin Balldren të këtij rrethi, vëllezërit Ujka, në formë qerasje, i kanë ofruar një Coca – Cola që mbante lëndë toksike dhe pasi pasagjeri N.
 • Vajza 10 vjeçare zbulon me teleskop yllin Supernova Toronto, 4 janar 2011, NOA - Vajza 10 vjeçare e një astronomi amator nga Kanadaja është njeriu më i ri në moshë, që ka zbuluar një yll supernova, siç njoftoi Kompania Mbretërore e Astronomisë në Kanada.
 • Digjet një makinë në mes të Tiranës, nuk dihen shkaqet Tiranë, 4 janar 2011, NOA- Një automjet i parkuar ka marrë flakë rreth 30 minuta më parë në Tiranë. Ngjarja e ndodhur në lagjen “Siri Kodra” tronditi gjithë banorët e zonës përreth, ndërkohë që policia sapo sinjalizoi rastin mbërriti në vendngjarje.
 • Lezhë, gjendet e vdekur në dhomë 26 vjeçarja, ende nuk dihen shkaqet Lezhë, 4 janar 2011, NOA - Në fshatin Grash të Komunës Dajç të rrethit të Lezhës është gjetur sot e vdekur në banesën e saj 26 vjeçarja Gentjana Jaku.
 • Katari: Njohim pavarësinë e Kosovës Prishtinë, 4 janar 2011, NOA- Kosova ditën e sotme është njohur dhe nga një tjetër vend duke e çuar në 73 numrin e shteteve që e kanë njohur zyrtarisht pavarësinë e saj.
 • Bregu i Fildishtë: Presidenti Gbagbo gati të negociojë për krizën Abuja, 4 janar 2011, NOA – Presidenti në ikje i Bregut të Fidishtë, Laurent Gbagbo ka pranuar më në fund të negociojë pa kushte një zgjidhje paqësore të krizës politike që ka mbërthyer shtetin afrikan pas zgjedhjeve presidenciale ku dolën fitues dy presidentë.
 • Përmbytjet, dalin gjarpërinjtë dhe krokodilët Gladstoun, 4 janar 2011, NOA - Përmbytjet më të rënda në dekadat e fundit kanë detyruar autoritetet austrialiane të evakuojnë të tjera zona të banuara, pas parashikimeve për një rritje të nivelit të ujit në ditët e ardhshme.
 • Ligji i ri, një vit burg për personat që kanë profile të rreme në Facebook SHBA, 4 Janar, NOA- Nga 1 janari 2011 në Shtetet e Bashkuara te Amerikes përbën vepër penale nëse keni profil apo të dhëna personale të rreme në Facebook.
 • Gjermania kërcënon: Do rikthejmë vizat për Ballkanin Berlin, 4 Janar 2011 – Nëse nuk ndalet abuzimi me lëvizjen e lirë të shtetasve të Ballkanit pas heqjes së vizave, duke kërkuar masivisht azil, regjimi i vjetër do të rikthehet.
 • Meta: Raport-Progresi i KE, program pune për METE-n Tiranë, 4 janar 2011, NOA Update – Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, Ilir Meta deklaroi sot se Raporti i Komisionit Europian do të jetë baza e punës që METE do të ndjekë për vitin 2011.
 • Çështja Batisti, ashpërsohet kriza diplomatike mes Italisë dhe Brazilit Romë, 4 janar 2011, NOA - Që prej së premtes jashtë selive diplomatike braziliane në Itali kanë nisur një valë lëvizjesh në shenjë proteste ndaj refuzimit nga qeveria braziliane të ekstradimit të ish-liderit të grupimeve të së majtës ekstreme, Çezare Batisti.
 • Ekzekutohet guvernatori i Punjabit Islamabad, 4 Janar 2011 NOA/DW - Si pasojë e një sulmi të kryer në kryeqytetin pakistanez Islamabad me një breshëri plumbash pranë shtëpisë së tij është plagosur rëndë guvernatori i provincës Punjab, i cili më vonë ka vdekur në një spital.
 • Majkëll Xhekson, nis procesi: “Ishte një vetëvrasje" Los Anxhelos, 4 Janar, NOA- Një vit e gjysmë pas vdekjes së Michael Jackson, nis në Los Anxhelos procesi kundër të akuzuarit për vdekjen e yllit të popit: mjekut Conrad Murray.
 • SHBA, borxhi kalon 14 000 miliard $, republikanët: Ulje drrastike shpenzimesh Uashington, 4 janar 2011, NOA – Ndërkohë që republikanët në Kongresin Amerikan kërkojnë ulje drrastike të shpenzimeve, borxhi amerikan pritet të kalojë të 14 mijë miliardë dollarët.
 • Varfëri apo pakujdesi... Asfiksimi i vogëlushëve në Vlorë, si djegia e 4 fëmijëve nga qiriri Vlorë, 4 janar 2011, NOA / Irma Toptani – Pas djegies nga drita e qiririt të katër fëmijëve në fshatin Sukth të Durrësit, të cilët humbën jetën pak kohë më parë vetëm pse deshën të ndriçoheshin dhe energjia elektrike u mungonte, një tjetër tragjedi (ne foto) për shkak të varfërisë së tejskajshme ka tronditur
 • Fyle: Ngërçi, shkak për refuzimin nga BE Bruksel, 4 Janar 2011 - Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerimin, Stefan Fule, thotë se nuk beson se ajo që është bërë e njohur si 'lodhja nga zgjerimi', do t'i pengojë vendet e Ballkanit që të anëtarësohen në BE.
 • Prezantohet AIDA, Berisha: Në 2017-ën Shqipëria vend i zhvilluar Tiranë, 4 janar 2011, NOA – Agjencia Shqiptare për Investime dhe Zhvillim (AIDA), e cila ka nisur punën e saj këtë fillimviti do të jetë agjencia që do të mundësojë arritjen e objektivave të qeverisë shqiptare për ta shndërruar Shqipërinë në një vend të zhvilluara pas gjashtë vitesh, pra në vitin
 • Berisha, Ramës: Pse nuk bëhesh dot kryeministër Tiranë, 4 janar 2011, NOA/ Irma Toptani Update – Kryeministri Sali Berisha ndërsa prezantoi vetë nëpërmjet një konference për shtyp Drejtoreshën Ekzekutive të Agjencisë Shqiptare për Investime dhe Zhvillim (AIDA), zonjën Eneida Guria, nuk ka lënë jashtë vëmendjes luftën e opozitës për transparencën
 • Falsifikoi dokumentet, ndalohet kosovari në Durrës, Durrës, 4 janar, NOA – Një qytetar nga Kosova është ndalur dje në Durrës pasi dyshohet se dokumentet e tij të identifikimit janë të falsifikuara. Korrespodenti i Agjencisë NOA në Durrës raporton se i arrestuari është Hajriz Kryeziu, 39 vjeç.
 • Arrestohet 24-vjeçari i kërkuar për plagosje Krujë, 4 janar, NOA - Një 24 vjeçar është arrestuar paraditen e djeshme në qytetin e Krujës. Korrespodenti i Agjencisë NOA raporton se bëhet fjalë për Foster Brahilika, banues në rrethin e Krujës.
 • E rrallë, vrasësi në foton e familjes Kjo është fotografia që po bën xhiron e botës këtë fillim viti. Politikani filipinas, Reynaldo Dagsa, i vrarë pak ditë më parë, ka qenë duke fotografuar familjen e tij.
 • Parulla me emrin e Vladimir Putinit në male Kirgizi, 4 janar, NOA – Sindroma e vendeve komuniste që kërkonin mishërimin e liderëve në shpatet dhe majtat e maleve më të lartë, duke u shkruar emrin, së fundmi është shfaqur në shtetin e Kirgizit.
 • Meta: Raporti i KE, baza e punës për ekonominë Tiranë, 4 janar, NOA – Kreu i ministrisë së Ekonomisë, Ilir Meta ka vlerësuar se institucioni që ai drejton është drejt përmbushjes së detyrave që ngreh progres raporti i Komisionit Europian.
 • Xhaçka: Shqipëria të ngrihet në këmbë për të larguar qeverinë Tiranë, 4 janar, NOA – Pak pas deklaratës së kreut të qeverisë se çështja e kutive të zgjedhjeve, i përket vitit të kaluar, ka ardhur dhe reagimi i Partisë Socialiste.
 • Gardhi grek për emigrantët, Turqia: E drejtë e Athinës të marrë masa Athinë, 4 janar, NOA - Me një deklaratë, që media greke e ka cilësuar si surprizë, ministri i mbrojtjes së qytetarit, Kristos Paputsis, ka paralajmëruar ngritjen e një gardhi kufitar, si pjesë e masave të reja të qeverisë për të përballuar fluksin e kalimeve klandestine në ultësirën e lumit Evros
 • Gjermania kërcënon me rivënien e vizave për Ballkanin Lubjanë, (Slloveni), 4 janar, NOA – Që nga vendosja e regjimit të udhëtimit pa viza për shtetasit e Serbisë dhe të Maqedonisë, në Gjermani janë regjistruar disa mijëra kërkesa për azil të qytetarëve nga këto dy vende, shkruan e përditshmja sllovene, “Dello”.
 • Çfarë “fshehin” ngjyrat e flamurit tonë kuq e zi “Ngjyrat “kuq e zi”, në raport ndaj njëra-tjetrës, qëndrojnë si ekstreme, ndërsa ndikimi i tyre kontradiktor, tek shumë urtësi të lashta, konsiderohet si barazhesh universale.
 • Djegin makinat dhe i grabisin 150 milionë lekë në shtëpi Lushnjë, 4 janar, NOA – Një super grabitje ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në fshatin Çerme e Sipërme të rrethit të Lushnjës. Korrespodenti i Agjencisë NOA raporton se persona ende të paidentifikuar kanë arritur të vjedhin 15 milionë lekë të reja në një banesë në këtë fshat.
 • Zgjedhjet e pjesshme, KQZ: Dy ditë fushatë Prishtinë, 4 janar, NOA - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Prishtinë caktoi periudhën e fushatës zgjedhore për rivotimet në disa komuna. Sipas vendimit të publikuar të KQZ, fushata zgjedhore për rivotimet e 9 janarit do të fillojë më 5 janar dhe do të përfundojë më 7 janar, për komunat Drenas
 • Mban një dietë vegjetariane, lind vajzë Tiranë, 4 Janar, NOA- Në varësi të dietës që ndjek nëna përcaktohet seksi i fëmijës së palindur. Në detaj, femrat që ndjekin një dietë vegjetariane kanë probabilitet të lartë të lindin vajzë.
 • Bilanc i frikshëm i krimit në fillim të vitit Tiranë, 4 janar, NOA - Një i vrarë, një i plagosur, dy grabitje dhe një sasi droge e sekuestruar, është bilanci i kronikës së zezë në tre ditët e para të vitit 2011 në Shqipëri.
 • Berisha: Kutitë i përkasin vitit të kaluar Tiranë, 4 janar, NOA- Kryeministri Sali Berisha e cilësoi çështjen e kutive të votimit si një problem të vitit të kaluar. Në prezantimin që bëri për Agjencinë Shqiptare për Investimeve dhe Zhvillim (AIDA), kreu i qeverisë nuk pranoi të komentonte çështjen e djegies së fletëve të votimit.
 • Shqiptarëve u mohohen të drejtat në Maqedoni Shkup, 4 janar, NOA - Shqiptarët në Maqedoni akoma nuk gëzojnë të drejtën e përdorimit të garantuar dhe të avancuar të simboleve kombëtare dhe gjuhës së tyre amtare.
 • “Pasagjeri”, zbulohen grabitësit e 2 taksistëve në Tiranë Tiranë, 4 janar, NOA - Falë operacionit policor të koduar “Pasagjeri”, forcat e policisë së Tiranës, kanë arrestuar në flagrancë dy persona, të dyshuar si autorë të vjedhjes së dy taksistëve në Tiranë.
 • Bie nga kati i dytë, vdes punëtori 43-vjeçar Belsh, (Elbasan), 4 janar, NOA – Një person ka humbur jetën mëngjesin e sotëm taksa ka qenë duke punuar në ndërtimin e një apartamenti. Korrespodenti i Agjencisë NOA raporton se ngjarja ka ndodhur në Belsh të Elbasanit.
 • Operacioni “Volsvagen”, identifikohen autorët e disa vjedhjeve Tiranë, 4 janar, NOA - Përgjatë orëve të vona të mbrëmshme, forcat e Komisariatit të Policisë nr.3 në Tiranë, në bashkëpunim me ato të policisë së Dibrës, bënë të mundur finalizimin e operacionit të koduar “Volsvagen”, i cili u finalizua me identifikimin e disa të dyshuarve pas një hetimi disa ditor
 • Operacioni “Pasagjeri”, kapen autorët e vjedhjes së 2 dy taksistëve në Tiranë Tiranë, 4 janar, NOA - Falë operacionit policor të koduar “Pasagjeri”, forcat e policisë së Tiranës, kanë arrestuar në flagrancë dy persona, të dyshuar si autorë të vjedhjes së dy taksistëve në Tiranë.
 • Një shqiptar vret rivalin në dashuri Caserta, 4 Janar 2011 NOA – Vret rivalin në dashuri, pas një sherri xhelozie për një vajzë. Ngjarja ka ndodhur në zonën e Villa Literno në Caserta të Italisë, raporton bashkëpunëtorja e agjencisë NOA.
 • Viktimat e Vlorës, motër e vëlla 3 dhe 4 vjeç Vlorë, 4 janar, NOA Update – Viktimat e tragjedisë së Vlorës, e shënuar mëngjesin e ditës së sotme nga zjarri i rënë në një banesë, kanë qenë përkatësisht motër e vëlla, të moshës 3 dhe 4 vjeç.
 • Hungaria: Gjatë presidencës së BE, do ndihmojmë dialogun Prishtinë-Beograd Budapest, 4 janar, NOA – Hungaria si kryesuese e Bashkimit Evropian gjatë 6 muajve të ardhshëm, do të angazhohet në fillimin e dialogut Beograd-Prishtinë.
 • Urgjent/ Digjen 2 fëmijë të një shtëpie Vlorë, 4 janar, NOA – Një ngjarje rrëqethëse ka ndodhur mëngjesin e sotëm në qytetin e Vlorës, ku dy fëmijë janë gdhirë pa jetë nga një sobë e lënë ndezur në shtëpi prej prindërve, të cilët ishin larguar për në punë.
 • Ali Ahmeti: Maqedonia nuk ka nevojë për zgjedhje të parakohshme Shkup, 4 janar, NOA - Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti deklaroi se zgjedhjet të parakohshme në Maqedoni nuk do të ketë, derisa të përfundojnë projektet e filluara që janë në dobi të shqiptarëve, siç i përmendi ai Korridori 8, Korridori 10 dhe ndërtimi i hidrocentraleve.
 • U shfaq sot eklipsi i parë për 2011-ën Zyrih, 4 janar, NOA – Banorët e Evropës, Afrikës së Veriut, Lindjes së Mesme dhe Azisë Qendrore kanë sot shansin të shikojnë eklipsin e parë diellor për këtë vit, ku shfaqet gjysmë hija e Hënës.
 • Dilema, a do e kryesojë sivjet Kosova CEFTA-n!? Prishtinë, 4 janar, NOA – Si rregull i bie që Kosova sivjet të kryesojë komitetin e përbashkët të vendeve nënshkruese të marrëveshjes për tregti të lirë në Evropën Qendrore, të njohur si CEFTA.
 • Kosova mbyll sot procesin e rinumërimit të votave Prishtinë, 4 janar, NOA – Përmbyllet sot në Kosovë procesi i rinumërimit të votave të zgjedhjeve të 12 dhjetorit 2010 dhe gjatë ditës së pritet që të publikohen rezultatet e 40 vendvotimeve që do të rinumërohen.
 • Australia në gjendje katastrofale nga përmbytjet Sidnei, 4 janar, NOA – Australia gjendet në një situatë katastrofave, e përfshirë nga moti i keq që ka shkaktuar përmbytje masive për dy ditë rresht.
 • Heqja e shërbimit të detyruar ushtarak - Hap i madh për Gjermaninë Berlin, 4 janar, NOA - Pas më tepër se 50 vjetësh Gjermania heq dorë prej shërbimit ushtarak të detyruar. Më 3 janar u thirrën për herë të fundit nën armë rreth 12.
 • Inter shfqet Eto’o, rikthehet Stankoviç, vjen Ranocchia Milano, 4 janar NOA - Në Apiano Xhentile është shfaqur Eto’o, i cili është kthyer nga leja që ka marrë dhe ka punuar në mënyrë të veçuar nga grupi.
 • Parashikimi i motit nga NOA&MeteoAlb: Sot shi e borë, ulen temperaturat Tiranë, 4 Janar 2011 NOA - Mengjesi i dites së sotme ka nisur te dominohet nga moti i kthjellet ne bregdet dhe zonat e ulëta. Ndërsa zonat malore do te jene me kthjellime dhe vranësira kalimtare.
 • Juve, Iaquitna 3 javë larg fushave Torino, 4 janar NOA - Lajm jo i mirë për Juventusin dhe teknikun Delneri, ku tashmë ai do të bëjë pa shërbimet e Iaquinta për një periudhë kohore 3 javore.
 • C.Ronaldo, në luftë për të mbajtur fëmijën Londër, 4 janar NOA - Nëna e fëmijës së Cristiano Ronaldos kërkon të marrë sërish të birin e saj. Pasi sulmuesi portugez i Real Madrid, e kishte “likuiduar” atë me 12 milionë euro.
 • Burlesque, foto seksi në qendër të Londrës Londër, 4 janar NOA - E pazakontë dhe provokuese, bëhet fjalë për një marifet publicitar i një agjencie ndërkombëtare udhëtimi që zgjodhi momentet e arta të stilit “Burleque”, për të lançuar këtë biznes.