Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2011
 

Lajmet e datës 14 Shkurt 2011

 • Mary Celeste - Historia më e madhe dhe më e pashpjegueshme e anijes fantazmë Tiranë, 14 Shkurt 2011, NOA- Mary Celeste ishte një nga anijet me vela ndërtuar në Kanada në rajonin e njohur si “Nova Scozia”. Ajo u ndërtua në vitin 1860 dhe emri i saj origjinal është "Amazon".
 • Arvizu: Ata që organizuan dhe morën pjesë në aktet e dhunshme të përballen me drejtësinë Tiranë, 14 Shkurt 2011 NOA/ Ervin Tirana / Përmbledhje – Policia e Shtetit gjatë demonstratës ishte në pjesën më të madhe e pambrojtur dhe disiplina dhe kurajoja që demonstroi duhet lëvduar.
 • Arvizu: Para drejtësisë, organizatorët, protestuesit, përgjegjësit e vrasjeve Tiranë, 14 shkurt 2011, NOA Update – Ndërkohë që ritheksoi faktin se hetimi për zbardhjen e 21 janarit nga Prokuroria duhet të jetë i plotë e i besueshëm, Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu gjatë dorëzimit të raportit të ekspertëve amerikanë të ICITAP-it lidhur me ngjarjet e 21 janarit i bëri
 • Votoni Bajramoviqin për kryetar Nga Behxhet Sh. Shala Katundi u korit, qyteti u mbush me horra : Po bëhet përrallë zgjidhja e kryetarit apo presidentit.
 • Haxhinasto: Integrimi në BE kryeobjektiv i politikës së jashtme Tiranë, 14 shkurt 2011, NOA – Kreu i diplomacisë shqiptare, Edmond Haxhinasto gjatë analizës vjetore të MPJ-së deklaroi se prioritet madhor i politikës së jashtme është integrimi i vendit në BE.
 • Nokia Windows Phone, vjen prezantimi paraprak Finlandë, 14 Shkurt NOA - Janë nxjerrë në mënyrë paraprake imazhet e para të telefonave celularë smartphone të Nokia me sistem operativ Windows Phone 7, fryt i akordit të formalizuar mes kompanisë finlandeze dhe Microsoft.
 • Parashikimi i motit për 15 Shkurt 2011 Tiranë, 14 Shkurt 2011 NOA - Mengjesi i dites se neserme parashikohet të karakterizohet nga kthjellime ne pjesen me te madhe te vendit shoqeruar nga vranesira te here pas hershme.
 • Meta: Ekspertiza analizoi se video është e manipuluar në 1/3 e kohës televizive Tiranë, 14 shkurt 2011, NOA Update – Ish-zëvendëskryeministri dhe Ministri i dorëhequr i Ekonomisë Ilir Meta për shkak të publikimit të video-përgjimit Meta-Prifti ka dalë sot përballë Këshillit të Rregullores dhe Mandateve dhe rishtas e ka cilësuar videon e transmetuar si një montazh të shëmtuar
 • OMONIA prononcohet për “skandalin” e konsullit grek në Korçë Sarandë, 14 Shkurt 2011 NOA - Bashkimi Demokratik i Minoritetit Etnik Grek “OMONIA” thotë se prezenca e helenizmit në Korçë dhe Voskopojë është diçka më shumë se një fakt dhe e dokumentuar historikisht.
 • Berisha: Kënaqësi ta firmos unë i pari deklaratën për heqjen e imunitetit Tiranë, 14 shkurt 2011, NOA – Kryetari i Partisë Demokratike, njëherësh Kryeministri Sali Berisha ka përshëndetur sot nismën e deputetëve demokratë për heqjen e imunitetit, dhe hartimin e një projektvendimi për këtë çështje, i adaptuar sipas modelit të parlamentit të Republikës Federale të Gjermanisë
 • Kuvendi mblidhet të mërkurën për imunitetet Tiranë, 14 shkurt 2011, NOA – Konferenca e Kryetarëve e mbledhur sot me dyer të mbyllura për të diskutuar mbi procedimin për heqjen e imuniteteve dhe propozimet më të fundit të mazhorancës lidhur më heqjen e imunitetit dhe ndryshimet në rregullore vendosi mbledhjen e Kuvendit me këtë rendi dite në
 • Opozita e Bashkuar: Berisha vetëprovoi terrorin, se akuzoi opozitën Tiranë, 14 shkurt 2011, NOA – Përfaqësuesi i Opozitës së Bashkuar dhe Kryetari i Partisë për Ligj dhe Drejtësi, Spartak Ngjela deklaroi sot se Kryeministri Berisha dhe abuzimi i tij me pushtetin shënoi aktin terrorist dhe masakrën më të madhe të historisë atë të 21 janarit ku humbën jetën katër demonstrues
 • OST: Nesër stakime të alternuara të energjisë Tiranë, 14 shkurt 2011, NOA – Operatori i Sistemit të Transmetimit bën me dije se për shkak të zbatimit të projektit për rehabitimin e Nënstacionit 220 Kv në Tiranë do të punohet në traktin e linjës 110 kV L1.
 • LG optimus i zi krijon art me Keith Haring Bashkëpunim për të sjellë stilin e Pop Art-it tek Smartphone-t Tiranë, 14 shkurt 2011 NOA – LG Electronics (LG) po shënon dicka të fortë në dizajnin e smartphone-ve me një bashkëpunim me Fondacionin Keith Haring.
 • Berisha në Shën Valentin, si gjysh u uron ditëlindjen mbesave Tiranë, 14 shkurt 2011, NOA – Në ditën kur përshëndeti edhe projektvendimin e deputetëve të mazhorancës për heqjen vullnetare të imunitetit në rast të hetimit për korrupsion aktiv apo pasi i lënë jo rastësisht për ditën e Shën Valentinit, kryeministri Sali Berisha festoi edhe ditëlindjen e dy mbesave
 • Shën Valentin, Berisha me të rinjtë: Ditë për dashurinë, jo kryeministrinë Tiranë, 14 shkurt 2011, NOA – Si për të larguar zymtinë që perceptohet pranë godinës së kryeministrisë pas ngjarjeve të 21 janarit dhe vrasjes së katër demonstruesve, tullumbacet në formë zemre dhe tingujt e lartë të disa hiteve të njohura të dashurisë parathanë sot në një mënyrë të veçantë se edhe
 • Vodafone ofron deri një vit falas abonimin për klientët e rinj Ofertë promocionale për klientët e rinj me kontratë Vodafone Pro 80 dhe Vodafone Pro Unlimited Tiranë, 14 Shkurt 2011 NOA - Vodafone ofron më shumë mundësi dhe kursim për të gjithë klientët e rinj me kontratë, të cilët do të aktivizojnë një nga planet tarifore Vodafone Pro
 • Tregtimi i naftës bruto, Naço: Shoqëritë të zbatojnë marrëveshjet e hidrokarbureve Tiranë, 14 shkurt 2011, NOA – Pas shqetësimit të ngritur për tregtimin e naftës bruto jashtë destinacionit ligjor dhe teknik për përdorimin e saj, Ministri i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjitikës, Nasip Naço, urdhëroi sot ngritjen e menjëhershme të grupit të punës, për verifikimin e të gjitha shoqërive
 • Tenderët, shkarkohen dy drejtues të METE Tiranë, 14 Shkurt 2011 NOA/ Ervin Tirana – Shkarkohen nga detyra dy zyrtarë të lartë të Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës. Lajmi konfirmohet nga burime zyrtare të këtij dikasteri.
 • PD: Deputetët e mazhorancës, gati vendimi për heqjen e imunitetit Tiranë, 14 shkurt 2011, NOA/ Irma Toptani – Deputetët e mazhorancës kanë firmosur një projektvendim të grupit parlamentar të Partisë Demokratike për kufizimin e imunitetit të deputetëve, një prjektpropozim i adaptuar sipas modelit të parlamentit gjerman, dhe i drejtuar parlamentit.
 • Head of OSCE Presence in Albania calls on political parties to support preparations for 8 May local elections Subscribers Area – pr@noa.al Tirana, February 14 2011 NOA – The Head of the OSCE Presence in Albania, Ambassador Eugen Wollfarth, today joined the Albanian President in calling all political parties to support the necessary preparations of local government
 • Wollfarth: Partitë të mbështesin përgatitjet për 8 majin Tiranë, 14 shkurt 2011, NOA – Pas takimit që pati sot me Presidentin e Republikës Bamir Topi, një takim i thirrur nga zoti Topi në Presidencë me lajtmotiv zgjedhjet e 8 majit, Kryetari i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, Ambasadori Eugen Wollfarth, iu bashkua sot Presidentit të Republikës në thirrjen
 • PS: Drejtësia ka rrëzuar shpifjet, ndaj Berisha e sulmon Tiranë, 14 shkurt 011, NOA – Selia rozë ka reaguar sot ndaj akuzave të Kryeministrit Sali Berisha lëshuar kundër prokurorisë për hetimet e 21 janarit dhe video-përgjimit Meta-Prifti.
 • Raporti për 21 janarin, SHBA: Qëndrimi i policisë, i drejtë Tiranë, 14 shkurt 2011, NOA – Qëndrimi i policisë në 21 janar ishte një qëndrim i drejtë dhe profesional edhe pse policia u provokua nga demonstruesit.
 • Meta: Prokuroria jo serioze në hetim, nuk hetoi videon e transmetuar Tiranë, 14 shkurt 2011, NOA – Ish-zëvendëskryeministri dhe ish-ministri i Ekonomisë Ilir Meta është paraqitur sot në mbledhjen e Këshillit të Rregullores dhe Mandateve i mbledhur për të diskutuar kërkesën e prokurorisë për heqjen e imunitetit të Ilir Metës, pas publikimit të video-përgjimit
 • Berisha: Datën e zgjedhjeve s’ka forcë ta ndryshojë Tiranë, 14 shkurt, NOA, Update – Kryeministri Sali Berisha deklaroi sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar se zgjedhjet e datës 8 maj nuk do të ndryshojnë pavarësisht qëndrimeve të kreut të opozitës.
 • Gjykata: 30 ditë burg për gardistët, njëri lirohet Tiranë, 14 shkurt, NOA Update – Gjykata e Tiranës ka marrë masën e dënimit 30 ditë burg për tre nga katër gardistët e arrestuar si të dyshuar për vrasjet e 21 janarit.
 • Haxhinasto: Jo dhunë etnike në Maqedoni Tiranë, 14 shkurt, NOA – Situata e krijuar në Maqedoni ka sjellë dhe reagimin e diplomacisë shqiptare. Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Edmond Haxhinasto ka theksuar se diversiteti në Maqedoni nuk duhet të shërbej si premisë për dhunë.
 • Intelektualët - politikanëve: Po dëmtoni substancën e kombit Prishtinë, 14 shkurt, NOA – Një grup intelektualësh shqiptarë kanë bërë një apel të fortë që nuk përfshin vetëm një emër apo një grup njerëzish, por gjithë klasën politike.
 • Berisha: PPE, ndëshkim ndërkombëtar për Ramën Tiranë, 14 shkurt, NOA – Në mbledhjen e Grupit Parlamentar të PD-së, Kryeministri Sali Berisha ka theksuar se kryetari i PS-së ka marrë dënimin më ekzemplar nga Partitë Popullore Europiane.
 • PS: Më 18 shkurt demonstratë për vjedhjet Tiranë, 14 shkurt, NOA – Partia Socialiste u ka bërë sot apel qytetarëve që të marrin pejsë në demonstratën e datës 18 shkurt për të kundërshtuar shitjen e pasurive publike dhe korrupsionin e qeverisë.
 • Apel ndaj politikës shqiptare: Po dëmtohen interesat e kombit Prishtinë, 14 shkurt, NOA –Situata e krijuar gjatë këtij viti në rajon është në dëm të vet interesave të kombit. Sipas intelektualëve kosovarë, nëse nuk ndërhyet pasojat do të jetë të pariparueshme për shqiptarët në Maqedoni, Mal të Zi dhe në Kosovë.
 • Prokuroria refuzon seancë të hapur për gardistët Tiranë, 14 shkurt, NOA – Avokatët e katër gardistëve të arrestuar kanë kërkuar që seanca të zhvillohet e hapur për mediat. Avokatët kanë argumentuar para trupit gjykues se 4 gardistët e arrestuar nuk kanë se çfarë të fshehin, ndaj dhe opinioni duhet të njihet me qëndrimin e tyre.
 • BDSH: Gruevski, si Milosheviçi me shqiptarët Tetovë, 14 shkurt, NOA – Incidenti i ndodhur dje në Kalanë Shkupit ka sjellë dhe reagimin e partive politike shqiptare në Maqedoni, që nuk janë pjesë e qeverisë.
 • Topi: Askush të mos ketë iluzione, zgjedhjet janë më 8 maj Tiranë, 14 shkurt, NOA- Presidenti i vendit Bamir Topi u ka bërë sot thirrje partive politike që të përgatiten me seriozitet maksimal për zgjedhjet vendore të 8 majit.
 • Ngjela në Prokurori për 21 janarin Tiranë, 14 shkurt, NOA - Një prej politikanëve të opozitës që është akuzuar më tepër nga mazhoranca për nxitje të demonstratës së dhunshme, Spartak Ngjela, është paraqitur sot në Prokurorinë e Tiranës.
 • Protesta në Jemen, kërkohet largimi i presidentit Jemen, 14 shkurt, NOA - Raportet nga kryeqyteti i Jemenit thonë se mijëra studentë dhe avokatë kanë dalë në rrugë në të dytën ditë me radhë, duke kërkuar dorëheqjen e presidentit Ali Abdullah Saleh.
 • Qe dënuar nga gjykata, kapet i shpalluri në kërkim Shkodër, 14 shkurt, NOA – Forcat e policisë së Shkodrës kanë ndaluar në flagrancë një person të shpallur në kërkim për “Kanosje” dhe “Trafikim të armëve dhe municioneve”.
 • Po i vidhte portofolin një personi, pikaset nga policia Shkodër, 14 shkurt, NOA – Ndërsa ishte duke i vjedhur një personi portofolin, në të cilin kishte një shumë prej 4.000 lekë të reja, autori është pikasur menjëherë prej forcave të policisë dhe më pas është vënë në pranga.
 • Arrestohet 24-vjeçari, i gjenden në banesë armë zjarri dhe municione Shkodër, 14 shkurt, NOA – Forcat e policisë së Shkodrës kanë ndaluar në flagrancë Mikel Kolndrekaj, 24 vjeç, banues në fshatin Stajka të Shkodrës.
 • Tërmet 5 ballë në Vlorë Vlorë, 14 Shkurt 2011 NOA – Një lëkundje sizmike ka ndodhur para disa minutash në Vlorë, raporton korrespondenti i agjencisë NOA. Tërmeti ka shkaktuar pasiguri në qytet dhe zonat përreth dhe shumë njerëz kanë dalë jashtë banesave dhe objekteve të tjera, të frikësuar.
 • Nis procesi gjyqësor për shqiptarin, akuzohet se përdhunoi 15 gra Hania, Kretë, 14 Shkurt 2011 NOA – Një 40 vjeçar nga Shqipëria i cili prej vitesh jeton në ishullin grek të Kretës, përballet me një proces gjyqësor që nisi ndaj tij për akuzën e përdhunimit në seri të të paktën 15 grave.
 • Kuvendi shqyrton imunitetin e Metës e Priftit Tiranë, 14 shkurt, NOA – Kërkesa e Prokurorisë së Përgjithshme për heqjen e imunitetit të dy deputetëve, Ilir Meta dhe Dritan Prifti, pritet që të diskutohet sot dhe të merret në shqyrtim nga Këshilli parlamentar për Rregulloren dhe Imunitetin.
 • Flasin artistët: Shën Valentini, kjo ditë hyjnore e dashurisë ... Tiranë, 14 shkurt, NOA/ Nga Albert Zholi - Flasin për Shën Valentinin, Margarita Xhepa, Luftar Paja, Lazër Filipi, Skënder Sallaku, Mevlan Shanaj, Limoz Dizdari, Alida Hisku, Kiço Mustaqi .
 • BDSH: Kisha në Kalanë e Shkupit, provokim i Gruevskit ndaj shqiptarëve Shkup, 14 shkurt, NOA – “Ndërtimi i kishës në Kalanë e Shkupit është edhe një provokim në vazhdën e provokimeve të njëpasnjëshme të qeverisë VMRO-BDI ndaj shqiptarëve.
 • Komisioni hetimor i 21 Janarit shtyn punimet Tiranë, 14 shkurt, NOA - Komisioni hetimor parlamentar për hetimin e veprimtarisë së institucioneve, para, gjatë dhe pas datës 21 janar 2011, përmes një deklarate zyrtare, ka njoftuar sot shtyrjen e punimeve të tij.
 • PPD, padi penale në GJND për genocidin kulturor në Maqedoni Shkup, 14 shkurt, NOA - Partia për Prosperitet Demokratik (PPD) do të ngrejë padi penale në Gjykatën e Hagës për gjenocid kulturor dhe zhdukje të trashëgimisë kulturore nga institucionet e Maqedonisë.
 • Unë dua të jetoj - Mbi rrymat refugjate për në Evropë Lampeduza, 14 shkurt, NOA - Është një udhëtim me rrezik koke. Dhe ai nuk përfundon gjithnjë mirë. Megjithatë mijëra afrikanë nuk pushojnë së provuari që të arrijnë ilegalisht në Evropë.
 • Vdes duke dhënë puthjen e parë, s’i përballoi dot emocionet Londër, 14 shkurt, NOA - Jemma Benjamin, një vajzë 18-vjeçare, ka gjetur vdekjen, ndërsa puthej për herë të parë në jetën e saj me një shok të saj të universitetit, 21-vjeçarin Daniel Ross.
 • Pasqyra e Shtypit, 14 Shkurt 2011 Tiranë, 14 shkurt, NOA - Gazetat shqiptare flasin sërish mbi përplasjen e mazhorancës dhe organit të akuzës për demonstratën e 21 Janarit.
 • Jails officials for deadly clashes Subscribers Area – pr@noa.al Tirana, February 14 2011 NOA – Four top officers of Albania’s Republican Guard accused of being involved in violence at a January opposition rally that left four dead have been jailed for a month, a police spokeswoman said on Saturday
 • Afrimi i zgjedhjeve, Topi takon shefin e OSBE Tiranë, 14 shkurt, NOA - Presidenti i Republikës, Bamir Topi pret sot në një takim të veçantë ambasadorin e prezencës së OSBE-së në Tiranë, Eugen Uolfarth.
 • “Top Gear” stars think their ignorance is funny One group of people who seem intent on being added to the list [of TV presenter bigots] are ‘Top Gear’ presenters Jeremy Clarkson, Richard Hammond and James May.
 • Post-Mubarak, Egjiptin aktualisht e drejton ushtria Kajro, 14 shkurt, NOA – Ushtria do të drejtojë Egjiptin për gjashtë muaj, nëse nuk do të mbahen më parë zgjedhje presidenciale dhe parlamentare.
 • Italia kërkon ndihmë ndaj BE kundër klandestinëve nga Tunizia Romë, 14 shkurt, NOA – Ka ekzistuar edhe më parë, por duket se me zhvillimet e fundit të paqëndrueshme të politikës në Tunizi, eksodi klandestin drejt Italisë është shtuar së tepërmi.
 • Parashikimi i motit për 14 Shkurt 2011 Tiranë, 14 shkurt, NOA - Dita e hënë parashihet të dominohet nga vranësira te dendura ne te gjithë zonën malore ku në veri dhe veriperëndim do te gjenerohen reshje te izoluara shiu dhe debore.
 • Shooting Stars Initiative Showcases Rising European Stars at Berlinale Up-and-coming actors spotlighted by the talent selection program in the past include Rachel Weisz, Daniel Craig and Carey Mulligan. While it's become a breeze for tourists to cross European borders, European films don't travel as easily.
 • Untied mendon për Bale Angli, 14 Shkurt NOA - Gareth Bale, një lojtar i cili dëshirohet nga gjysma e Evropës, është kthyer në objektivin numër një të Manchester United. Alex Ferguson, sipas të përditshmes “Sunday Mirror”, është i bindur se mesfushori anësor i Totenham është zëvendësuesi ideal i Ryan Giggs.
 • Jails four republican guards after January protest deaths Subscribers Area – pr@noa.al Tirana, February 14 2011 NOA – Albanian authorities have detained four government security officers in connection with the deaths of three people during an anti-government march in the capital, Tirana, last month.
 • Përqafon djalin pas tre vitesh falë ueb-it Kinë, 14 Shkurt NOA - Një fëmijë 6-vjeçar mundi sërish të përqafonte babain e tij, pas tre vjetësh dhe kjo gjithçka falë internetit. Ngjarja ka ndodhur në Kinë.
 • Berisha: His Eminence Nikollë Kaçorri, a saint of Albania Independence Subscribers Area – pr@noa.al Pristina, February 14 2011 NOA – Prime Minister Sali Berisha attended today the mass celebrated at the Cathedral of St.
 • Gjykatësja me shishe vodka në foto, shkarkohet nga detyra Buriaza, 14 Shkurt NOA - Një gjykatëse e republikës siberiane të Buriaza, Irina Levandovskaia, 30-vjeçe, është shkarkuar nga posti i sajdie kjo pasi postoi në faqen e saj të rrjetit shoqëror V Kontakti, versioni rus i Facebook, disa foto në të cilat paraqitet teksa po pinte, puthte apo lëpinte në
 • Allegri: Milani është në rritje Milano, 14 Shkurt NOA - Kriza duhet thënë se është lënë pas tek skuadra e Milanit. Ky është komenti, tepër ironik i Max Allegri në përfundim të garës me Parmën.
 • Prova sensualiteti për Vanessa Hudgens SHBA, 14 Shkurt NOA - Me të brendshme të zeza dhe provokuese nën një shatërvan uji, nuk është imazhi që mund të presim nga yjet e Disney. Dhe kjo mbi të gjitha kur protagoniste është një nga aktoret e filmit muzikal për fëmijë “High School Musica”.
 • Miley Cyrus tymos hashash: Nuk jam perfekte SHBA, 14 Shkurt NOA - Fillimisht e pranon hapur: “Tymos hashash, nuk jam perfekte”. Më pas e korrigjon duke shtuar:”Nuk duhet ta bëj, jam një shembull”.
 • Vret të motrën për pultin e televizorit Siberi, 14 Shkurt NOA - Një djalë 13 vjeçar ka vrarë me armë zjarri të motrën e tij dhe kjo pasi ajo nuk i dha pultin e televizorit. Të dy, banorë në një fshat siberian, po vëzhgonin edicionin rus të Big Brother, në momentin që nisi grindja.
 • Ankand rekord vetëm për një qindarkë SHBA, 14 Shkurt NOA - Një cent dollari amerikan është shitur në ankand për 47 mijë e 580 euro, të barasvlershme me 64 mijë e 462 dollarë aktualë, në një garë e cila u zhvillua dhe organizohet çdo vit në Amsterdam.