Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2011
 

Lajmet e datës 19 Shkurt 2011

 • Cycle Ball – Futbolli me biçikletë! Tiranë, 19 Shkurt NOA- Cycle Ball është një sport fantastik që kombinon futbollin me çiklizmin në një sport të vetëm. Ky lloj sporti është i njohur prej 100 vitesh, por ende konsiderohet si një sport jashtë norme, sidomos në Amerikë.
 • Filmi me temë shqiptare fiton çmimin e dytë në Berlinale Lufta mes modernes dhe arkaikes - "Falja e Gjakut" në Berlinale Berlin, 19 Shkurt 2011 NOA/DW – Anila Shuka – Filmi që trajton temë shqiptare, atë të hakmarrjes, ka fituar Çmimin e Argjendtë në Festivalin e Berlinit mbrëmjen e sotme kur edhe u ndanë çmimet e mëdha.
 • Pse duhet të festojmë Të festojmë dhe nderojmë në emër të atyre qindra dhe mijëra të rinjve dhe të rejave, burrave dhe grave të Tiranës dhe mbarë Shqipërisë, të disa qindra studenteve dhe studentëve të ngujuar në grevën e urisë që 20 vjet më parë shembën bllokun bunker të regjimit Hoxhist dhe shtatoren e diktatorit më
 • Alergji: Mallkuar qofsh Pranverë Venezia, 19 shkurt 2011, NOA- Bashkë me ardhjen e Paranverës dhe polenit të saj të parë, 1 milion Italianë, e gjejnë veten duke luftuar me një alergji të dyfishtë.
 • Bosnje-Hercegovina akuzë për krime kundër civilëve ndaj Vllahoviç E shtunë, 19 shkurt 2011, NOA- Një varg akuzash janë ngritur ndaj paramilitarit Serb, Veselin Vllahoviç. Prokuroria e Bosnjë-Hercegovinës ka ngritur aktakuzë ndaj tij, për krime kundër civilëve gjatë luftës në Bosnjë.
 • Flamujt e tolerancës Toleranca kërkon standarde universale, përndryshe do të humbë domethënien. Nuk duhet të ketë kufij në te në të drejtën e njerëzve për të folur, për të menduar apo vepruar sipas mënyrës së tyre, vetëm nëse këto të drejta nuk cenojnë sigurinë dhe të drejtat e të tjerëve
 • Katie Price shmang fansat, përplaset me billbordin E shtunë, 19 shkurt 2011, NOA- Modelja Katie Price është përfshirë në një aksident mbrëmjen e kaluar. Shoferi i modeles i cili tentoi t’i shmangej turmës së fansave ndërsa ajo ishte duke u larguar nga teatri Phoenix në kryeqytetin e Anglisë, pritmas goditi një billbord.
 • Koha e turpit të madh! Nga Behxhet Sh. Shala Ra kjo dekë dhe u pamë: Është një filozofi popullore e cila është dëshmuar ndër shekuj te shqiptarët të cilët, të zënë me punë të “mëdha” gjenin kohë të takoheshin vetëm në rast të ndonjë vdekjeje.
 • Pele: Brazili po përqesh veten me mënyrën e organizimit të Botërorit E shtunë, 19 shkurt 2011, NOA- Futbollisti me famë botërore, Pele shprehu rezerva ndaj Botërorit që pritet të mbahet në Brazil. “Shtyrja e punimeve është një gjë tejet brengosëse.
 • Parashikimi i motit për 20 Shkurt 2011 Tiranë, 20 Shkurt 2011 NOA - Dita e diel parashikohet të sjellë përmirësim te kushteve atmosferike ne bregdet dhe zonat e ulta POR ne zonat jugore dhe juglindore do te kete vranesira dhe shira te dobet e afat-shkurter.
 • KE mision për kontrollin e kufijve Italianë nga emigrantët E shtunë, 19 shkurt 2011, NOA- Ndërsa në ditë te fundit, shteti Italian është bërë pre e dyndjes së emigrantëve Tunizian, kanë ardhur ndihmat e para.
 • PDSH: Në Strugë punësohen vetëm maqedonasit Strugë, 19 shkurt 2011, NOA- Dega e PDSH-së në Strugë gjatë takimit me gazetarët akuzoi edhe një herë koalicionin BDI-VMRO-DPMNE, që sipas kryetarit të kësaj partie, punësimet e reja në Strugë i ndërmori vetëm ndaj Maqedonasve.
 • Dëshmia e adoleshentes: Jemi zhveshur për Berlusconin E shtunë, 19 shkurt 2011, NOA- Një kërcimtare adoleshente e quajtur Karima El Mahroug, deklaron se është zhveshur para Kryeministrit Italian.
 • Niediek: Kosova nuk ka bërë hapa përpara E shtunë, 19 shkurt 2011, NOA- Intervistë e Deutsche Welle-s me analistin gjerman Norbert Mappes Niediek, me rastin e trevjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës.
 • Zbardhen emrat e parë të ministrave të rinj të qeverisë Thaçi-Pacolli Prishtinë, 19 shkurt 2011, NOA- Pas nënshkrimit të marrëveshjeve për koalicionin qeverisës mes Hashim Thaçit të PDK-së dhe Behxhet Pacollit të AKR-së janë zbardhur edh emrat e parë të ministrave të rinj.
 • Cameron Diaz nuk friksohet nga ushqimet kalorike E shtunë, 19 shkurt 2011, NOA- Cameron Diaz nuk e ruan shumë vetën gjatë ushqyerjes së saj, kështu është shprehur trajneri i aktores. “Ajo ka një dietë të luhatshme ku në fillim ju përdorni karbohidrate, ndërsa në mbrëmje radha do të jetë për proteinat dhe perimet.
 • Rorabaker: Zgjedhjet e ardhshme, provë për akuzat e derisotme Uashington, 19 Shkurt 2011 / VOA- Arben Xhixho - Ligjvënësi republikan nga Kalifornia, anëtar i Komisionit për Marrëdhëniet me Jashtë të Dhomës së Përfaqësuesve Dana Rohrabacher, thotë se në zgjedhjet e ardhshme, nëse korrupsioni është i lartë dhe nëse me të vërtetë zgjedhjet janë vjedhur, ato mund
 • UAE initials open sky deal with Albania The UAE General Civil Aviation Authority (GCAA) has initialled an open sky air services agreement (ASA) and signed a memorandum of understanding with Albania.
 • Egjipt, Sekretari i Përgjithshëm i Ligës Arabe, kandidon për President E shtunë, 19 shkurt 2011, NOA- Pas largimit nga posti i Presidentit të Egjiptit, të Hosni Mubarak shfaqen zërat e parë për zëvendësimin e tij.
 • Kosova me ekonomi të rënduar dhe rënie të investimeve Prishtinë, 19 shkurt 2011, NOA- Kosova shënoi tre vjet të pavarësisë së saj me një gjendje ekonomike të rënduar dhe me rënie të gjendjes sociale dhe të investimeve.
 • Ideja risi: Ballkani të shndërrohet në Komonuelth Uashington, 19 Shkurt 2011 / VOA- Arben Xhixho – Ballkani duhet të shndërrohet në një komonuelth shtetesh ku secili shtet të ketë sovranitetin e tij.
 • Zjarri përfshin një fabrikë këpucësh Laç, 19 shkurt 2011, NOA- Një zjarr ka rënë në një fabrikë këpucësh në qytetin e Laçit pak minuta më parë. Sipas të dhënave paraprake mësohet se si rrjedhojë e tij është djegur një pjesë e fabrikës, por fatmirësisht nuk e ka përfshirë të tërën.
 • Masakrohet 21-vjeçari në Fier gjatë grabitjeje me dhunë Fier, 19 Shkurt 2011 NOA – Minuta terrori dhe dëmtime fizike ka përballuar një djalë i ri në Fier, pasi në mes të qytetit, në mes të ditës, është grabitur me dhunë nga dy djem vendas.
 • Thaçi lë të fundit “Listën Rugova” Prishtinë, 19 shkurt 2011, NOA- Pas nënshkrimit të dy marrëveshjeve të rëndësishme, e para me Behxhet Pacollin dhe e dyta me Slobodan Perkoviç, Hashim Thaçi ka shtyrë për ditën e nesërme nënshkrimin tjetër për koalicionin qeverisës me Listën “Ibrahim Rugova”.
 • Rorabaker: Qeveria e zgjedhur të mbarojë mandatin Uashington, 19 Shkurt 2011 - Ligjvenësi republikan nga Kalifornia, anëtar i Komisionit për Marrëdhëniet me Jashtë të Dhomës së Përfaqësuesve Dana Rorabaker, thotë se në një vend demokratik, në se zgjedhjet kanë mbaruar, qeveria e zgjedhur duhet lejuar të mbarojë mandatin.
 • Bien në prangat e policisë dy trafikantë droge Tiranë, 19 shkurt 2011, NOA- Dy persona kanë rënë në prangat e policisë pasi janë kapur në flagrancë me një sasi të konsiderueshme lënde narkotike.
 • Përleshje të reja në botën arabe E shtunë, 19 shkurt 2011, NOA- Vala e protestave në botën arabe ka mbërritur edhe në Arabinë Saudite. Pakica shiite në këtë vend ka dalë në rrugë për të protestuar kundër burgosjes të vëllezërve të besimit pa proces gjyqësor.
 • Shqiptarët përdhunojnë 13-vjeçaren dhe e shesin te një grek Ky lajm është pjesë e paketës së shërbimeve për abonentët. Nëse doni të pajiseni me një emër përdoruesi dhe fjalëkalim që të përfitoni lajmet ekskluzive dhe shërbimet e tjera të Agjencisë NOA, dërgoni një kërkesë tek pr@noa.
 • Nënshkruan Thaçi: Zëvendëskryeministri do të jetë Serb Prishtinë, 19 shkurt 2011, NOA- Pas nënshkrimit të marrëveshjes me Behxhet Pacollin, Hashim Thaçi, ka nënshkruar një tjetër marrëveshje me SLS-në e Slobodan Perkoviçit.
 • PS përgjigjet: Hajdutëria e kusaria, janë të vetmet vlera të Ilir Metës Tiranë, 19 shkurt 2011, NOA- Pas akuzave të vazhdueshme nga ana e kreut të LSI-së Ilir Meta nga qyteti i Gjirokastrës, Partia Socialiste iu kundërpërgjigj duke thënë se vjedhja dhe korrupsioni janë kartat që kjo parti ka për zgjedhjet.
 • Vetëvendosje: Koalicioni qeverisës, i rrezikshëm për Kosovën Prishtinë, 19 shkurt 2011, NOA- Ndonëse u nënshkrua pak më parë koalicioni qeverisës, ashtu sikurse ishte lajmëruar nuk mirëpritet nga Lëvizja Vetëvendosje.
 • QSUT seminar mjekëve, mbi të drejtat e pacientit kundër korrupsionit Tiranë, 19 shkurt 2011, NOA- Qendra Spitalore Universitare, “Nënë Tereza” në bashkëpunim me shoqërinë civile, pikërisht “Albanian Life Quality Union” ka nisur seminarin me temë “Edukimi i Stafit dhe pacientëve, mjet për të fituar luftën kundër korrupsionit”.
 • Meta në Gjirokastër: Rama i ngre shqiptarët kundër njeri- tjetrit dhe kundër kombit Gjirokastër, 19 shkurt 2011, NOA- Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta i shoqëruar nga deputeti i LSI-së në Gjirokastër Vangjel Tavo dhe nga të tjerë drejtues të LSI-së në këtë qytet , është ndalur sot paradite në qytetin e Gjirokastrës.
 • Kongresi Amerikan, shkurton drastikisht buxhetin federal Uashington, 19 shkurt 2011, NOA- Kongresi Amerikan miratoi vendimin në të cilin parashikohen shkurtime kolosale në buxhetin federal. Ky vendim u konsiderua nga ana e Republikanëve një fitore e tyre në Kongres.
 • Digjet makina e gazetarit, dyshohet për shkak të detyrës Vlorë, 19 shkurt 2011, NOA- Gjatë natës së sotme, në qytetin e Vlorës është djegur makina e një gazetari. Burime zyrtare nga policia njoftojnë se pronari i automjetit, Gentian Bellaj punon si korrespodent në një televizion privat.
 • Huliganët maqedonas paralajmërojnë protesta Shkup, 19 shkurt 2011, NOA- Disa huligan maqedonas nëpërmjet rrjeteve sociale në internet, kanë paralajmëruar për një protestë të re ditën e sotme në Kala, si hakmarrje për incidentit e javës së kaluar.
 • Nënshkruhet koalicioni Thaçi-Pacolli: Qeverisje për interesat e popullit Prishtinë, 19 shkurt 2011, NOA- Pak minuta më parë u nënshkrua marrëveshja e koalicionit qeverisës për Kosovën. Hashim Thaçi i PDK-së dhe Behxhet Pacolli i AKR-së, firmosën zyrtarisht paktin e tyre të përbashkët qeverisës.
 • Apple: Steve Jobs në kushte shëndetësore kritike SHBA, 19 Shkurt NOA - Kushtet shëndetësore të Steve Jobs, Ceo-s së Apple që në muajin janar ka braktisur ndërmarrjen e tij për t’iu nënshtruar kurimeve, me sa duket janë shumë më të rënda se sa u bë e ditur fillimisht nga burimet zyrtare.
 • Egjipt gjendet statuja e humbur Egjipt, 19 Janar NOA - Statuja e Akhenaton, një prej 8 pjesëve me vlerë të vjedhur në muzeun egjiptian të Kairos në fillim të kryengritjes së popullore, është gjetur.
 • Shpëtohet nga diagnoza online në Facebook Angli, 19 Shkurt NOA - Facebook ka shpëtuar jetën e një personi që po vuante nga apendesiti dhe kjo falë një diagnoze online të një prej miqve të tij në listë.
 • Konsulli Ikonomus: Nuk jam penduar për deklaratat e mia E shtunë, 19 shkurt 2011, NOA- Pas largimit nga Shqipëria, Konsulli Grek i Korçës, i shumëpërfolur për deklaratat e tij për bashkimin e këtij shteti me Vorio-Epirin, nuk heq dorë nga ajo që ka thënë.
 • Murinjo: Nuk do të drejtoj asnjëherë Juventusin Spanjë, 19 Shkurt NOA - Mourinjo i siguron besnikëri totale Juventusit: “Jam një person tepër i vendosur dhe shumë i afeksionuar pas ekipit të cilin e marr në drejtim dhe për këtë arsye e kam tepër të vështirë për të drejtuar një ekip rival.
 • Gjermeni: Spikerja e Kuvendit, u flet studentëve përçart me gjuhën e urrejtjes Tiranë, 19 shkurt 2011, NOA- Selia rozë reagoi lidhur me deklaratat e Kryeparlamentares Jozefina Topalli, duke thënë se gjuha e saj është gjuha e urrejtjes.
 • Celine Dion në publik me binjakët e saj Las Vegas, 19 Shkurt NOA - Celine Dion në Las Vegas është shfaqur për herë të parë në publik me binjakët e saj, Nelson dhe Eddy, të cilët lindën më 23 tetor si rrjedhojë e lidhjes bashkëshortore me Rene Angelil.
 • Grabitën kabullin e telefonit, arrestohen vëllezërit Tiranë, 19 shkurt, NOA – Dy vëllezër janë arrestuar dje nga policia e Tiranës pasi dyshohen si autorët e grabitjes së rreth 30 metrave kabull telefoni.
 • Donald Trump, rivali i Obamës Uashington, 19 shkurt, NOA – “Të mbyllen bazat amerikane jashtë vendit dhe të ndërpritet importi masiv i produkteve kineze”. Këto mesazhe populiste dhe izolacioniste janë lëshuar në opinionin amerikan nga miliarderi Donald Trump.
 • Boçi: Rama u kthye në vendin e krimit Tiranë, 19 shkurt, NOA – Demonstrata e opozitës dhe fjalimi i kreut të PS-së, është cilësuar sot nga deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi, si kthim në vendin e krimit.
 • PD: Prokuroria, e papërgjegjshme Tiranë, 19 shkurt, NOA – Mos hetimi i organizatorëve të demonstratës së datës 21 janar, sipas Partisë Demokratike është shenja e implikimit të prokurorisë në pucin kundër shtetit.
 • LSI: Sulmet e Edit kundër Nanos e Metës, shenjë inferioriteti Tiranë, 19 shkurt, NOA – Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Luan Rama tha sot se palet duhet të ulen në tavolinë për gjetjen e një zgjidhje politike dhe opozita duhet të heq dorë nga demonstratat dhe rruga pa identitet.
 • Berisha: Nesër festë kundër komunizmit Tiranë, 19 shkurt, NOA – Kryeministri Sali Berisha ftoi sot gjithë qytetarët që të bëhen pjesë e festimeve që do të zhvillohen nesër për 20-vjetorin e rrëzimit të bustit të diktatorit, Enver Hoxha.
 • PS: Berisha drejton regjimin e fundit në Europë Tiranë, 19 shkurt, NOA -Partia Socialiste e ka vlerësuar demonstratën e djeshme si mesazhin më të madh që qytetarët i kanë dhënë kryeministrit Sali Berisha.
 • Sherr në Londër, arrestohen 19 shqiptarë Londër, 19 shkurt, NOA - Policia britanike ka vënë në pranga 19 shqiptarë në Londër, pas përleshjeve ku mbetën tre të lënduar. Sipas policisë rasti ka ndodhur dje kur bandat shqiptare janë zënë mes vetes në sheshin “Trafalgar” gjatë grumbullimeve për festimin e 3 vjetorit të pavarësisë.
 • Revoltat shpërthejnë dhe në Afrikë Xhibuti, 19 shkurt, NOA - Edhe në Xhibutin afrikanolindor mijëra njerëz kanë demonstruar kundër qeverisë. Ata kërkuan dorëheqjen e presidentit Ismael Omar Guelleh, familja e të cilit është tashmë në pushtet prej më shumë se tre dekadash.
 • Larje hesapesh mes shqiptarëve në Itali, 3 të plagosur Romë, 19 shkurt, NOA – Tre persona kanë mbetur të plagosur dje në kryeqytetin e Italisë, pasi tre qytetarë shqiptarë kanë qëlluar me armë zjarri në një lokal.
 • Rorabaker: Qeveria duhet të mbarojë mandatin Uashington, 19 shkurt, NOA – Ligjvënësi republikan nga Kalifornia, anëtar i Komisionit për Marrëdhëniet me Jashtë të Dhomës së Përfaqësuesve Dana Rorabaker, thotë në një intervistë për Zërin e Amerikës se “në një vend demokratik, në se zgjedhjet kanë mbaruar, qeveria e zgjedhur duhet lejuar të mbarojë
 • Vdes ish-presidenti i Tunizisë Ben Ali Arabia Saudite, 19 shkurt, NOA - Zine el-Abidine Ben Ali, ish-presidenti i Tunizisë, i cili u arratis nga vendi pas protestave në janar, ka ndërruar jetë në një spital në Arabinë Saudite.
 • PS: Berisha ka rënë, dje 200 mijë në shesh Tiranë, 19 shkurt, NOA – Deputeti i Partisë Socialiste, Besnik Baraj tha sot për mediat se pjesëmarrja e madhe e qytetarëve dje në shesh është dëshmi e krizës së mazhorancës dhe rënies së kryeministrit Sali Berisha.
 • Arrestohen dy persona, kundërshtuan policinë Tiranë, 19 shkurt, NOA – Dy persona janë arrestuar dje nga Policia e Tiranës pasi kanë kundërshtuar dhe fyer punonjësit e policisë. Të arrestuarit janë; Neki Pajo Lamaj, 23 vjeç dhe Josif Pajo Lamaj, 44 vjeç, të dy banues në Tiranë.
 • Meta: Rama, politikë anti shqiptare Gjirokastër, 19 shkurt, NOA – Kryetari i Lëvizjes Socialiste, Ilir Meta tha sot në Gjirokastër se zgjedhjet vendore janë të rëndësishme për gjithë vendin, duke synuar përmirësimin e jetës së banorëve.
 • Azem Hajdari e rrëzimi i bustit në pullë postare Tiranë, 19 shkurt, NOA - Posta Shqiptare do të hedh në treg ditën e diel pullën për “20-vjetori i lëvizjes studentore”. Prezantimin e kësaj pulle postare para mediave e bëri sot drejtori i Përgjithshëm i Postës Shqiptare Arqile Gorea.
 • Jessica Alba është shtatzënë SHBA, 19 Shkurt NOA - Jessica Alba ia ka njoftuar fansave të saj nëpërmjet Facebook, pak a shumë siç ndodh më rëndomtë më VIP-at kohët e fundit: jam në pritje të fëmijës së dytë.
 • Celularë me program të veçantë për “Facebook” Londër, 19 shkurt, NOA - Tashmë celularët do të kenë edhe një buton që të lidh direkt me rrjetet sociale, pa qenë nevoja që të hysh fillimisht në brozerin e internetit.
 • Topalli: Demokracia, vlerë e jashtëzakonshme Tiranë, 19 shkurt, NOA - Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli zgjodhi një mënyrë të veçantë për të përkujtuar 20-vjetorin e rrëzimit të simboleve të diktaturës komuniste duke zhvilluar një takim me studentë e studente 20-vjeçarë.
 • Kapen me drogë dhe fishekë, arrestohen 2 të rinj Lushnjë, 19 shkurt, NOA – Dy të rinj janë vënë në prangat e policisë ndërsa janë kapur me një sasi lënde narkotike dhe disa fishekë. Ngjarja bëhet me dijeni nga policia e Lushnjës për agjencinë e Lajmeve NOA, duke konfirmuar se të ndaluarit janë Afrim Saraçi, 37 vjeç dhe Izet Boriçi, 49 vjeç;
 • Hapën gjatë natës një lokal, hajdutët depërtuan përmes murit te dyqani i bizhuterisë Patos, 19 shkurt, NOA - Në qytetin e Patosit është hapur me mjete të forta një lokal dhe menjëherë sapo forcat e policisë janë informuar mbi ngjarjen, ato shkuan në vendin e ngjarjes dhe filluan të kryejnë veprimet e para hetimore e proceduriale.
 • MPPT: Automjetet, nis vënia e targave të reja Tiranë, 19 shkurt, NOA - Ministria e Punëve Publike dhe Transportit, njoftoi sot gjithë poseduesit e automjeteve se ka nisur targimi i tyre me modelin e ri të targave.
 • Zbardhen detajet e vjedhjes së NBG Bank Durrës, 19 shkurt, NOA - Policia e Durrësit ka zbardhur të plotë vjedhjen me armë të një dite më parë të filialit të “NBG Bank”. Siç ajo konfirmon për agjencinë e Lajmeve NOA, shuma e parave të sekuestruara prej asaj që morën agresorët ka qenë 2.
 • PDK-AKR, zyrtarizohet sot koalicioni qeverisës Prishtinë, 19 shkurt, NOA – Gjithë këto ditë është folur vetëm në parim, se dy Partia Demokratike dhe Aleanca Kosova e Re do të ishin dy partitë kryesore të koalicionit qeverisës në Kosovë, por sot kjo gjë do të bëhet zyrtare.
 • Kryeministri Berisha ndjek aktivitetet e Javës Kulturore Japoneze në Tiranë Tiranë, 19 shkurt, NOA - Kryeministri Berisha i shoqëruar nga zonja e tij Liri Berisha ka ndjekur mbrëmjen e djeshme në Teatrin e Operës dhe Baletit aktivitetin e organizuar në kuadër të "Javës Kulturore Japoneze në Shqipëri", koncertin e grupit folklorik Japonez “Vairiki”.
 • Albert Ajnshtajni kundër tiranisë serbo-madhe Shkup, 19 shkurt, NOA - Të premten u mbushën plot 80 vjet nga vrasja e albanologut kroat, Milan Shufflay, i cili atë kohë u dëshmua edhe në profesione tjera si shkrimtar, historian dhe ligjërues universitar.
 • Kosova, lindja e vështirë e një koalicioni të krijuar artificialisht Prishtinë, 19 shkurt, NOA - Kosova që pardje festoi tre-vjetorin e pavarësisë, ndodhet para krijimit të qeverisë së re. Por kushtet në të cilat nis jeta e koalicionit të ri nuk janë edhe aq të lehta.
 • Protestat në vendet arabe, po lëndojnë shumë njerëz Bahrein, 19 shkurt, NOA – Dhuna mes protestuesve dhe ekipeve qeveritare që përpiqen t’i neutralizojnë ata, duket se po shënon rezultate aspak pozitive në rajonin arabo-afrikan të përfshirë nga protestat këtë fillim-viti.
 • Pasqyra e Shtypit, 19 Shkurt 2011 Tiranë, 19 shkurt, NOA - Gazetat shqiptare flasin sërish mbi gjithçka ndodhi në demonstratën e djeshme të opozitës, duke pasqyruar detajet rreth saj, shifrat e pjesëmarrjes dhe deklaratat e kryesocialistit Rama, se demonstratat do vazhdojnë.
 • Myzafer Korkuti: Voskopoja, vendi ku prodhohej leshi për perandorinë austro-hungareze Tiranë, 19 shkurt, NOA/ Nga Albert Zholi - Arkeologu, akademiku, Myzafer Korkuti flet rreth librit “Shekulli i Voskopojës” i Pëllumb Xhufit. Voskopoja, vendi ku prodhohej leshi për perandorinë austro-hungareze.
 • “Tik-Tak”, Çmimi i Artit Bashkëkohor AMC për Artet Pamore Tiranë, 19 shkurt, NOA - Në Galerinë FAP, ditën e hënë 21 shkurt, do të organizohet ceremonia e hapjes së ekspozitës me punimet e edicionit të radhës të konkursit “Çmimi i Artit Bashkëkohor AMC për Artet Pamore”.
 • 3-vjetori i pavarësisë së Kosovës, përkujtohet edhe në Shtutgard Shtutgard, 19 shkurt, NOA/ Nga Asllan Dibrani – Ashtu siç u organizua edhe para tri vitesh në të njëjtën kohë kur Kosova u shpall e pavarur, në të njëjtin shesh “Mark Pllates” u tubuam me mijëra veta, për të festuar 3-vjetorin e pavarësisë së Kosovës.
 • Albanians, Kosovars brawl in London Three young men were stabbed during a pitched battle between Albanians and Kosovars in Trafalgar Square in the heart of London, police said Friday.
 • How to Get Rid of Strange Odors Get rid of bad smells―from kitchen garbage to kitty litter―for good. By Marla Garfield Something stinks. But the cover-up is usually worse than the original culprit (blasting the bathroom with a rose-scented spray is like dousing your body with eau de toilette after two hours
 • Tik-Tak – the AMC Contemporary Art Prize for visual arts The annual competition displays the winning works of art and opens an exhibition Tirana, February 19, 2011 NOA - On Monday 21 February, the opening ceremony of the AMC Contemporary Art Prize for visual arts will be organized at the FAP Gallery in Tirana.
 • HTC Revolver, të dhënat paraprake SHBA, 19 Shkurt NOA - HTC ka prezantuar në Mobile World Congress që u zhvillua në Barcelonë, një smartphone, që duhet thënë se i ka zhgënjyer së tepërmi klientët e markës taivaneze, të cilët prisnin të paktën një telefon me procesor të arkitekturës Dual Core.
 • Jessica Alba është shtatzënë SHBA, 19 Shkurt NOA - Jessica Alba ia ka njoftuar fansave të saj nëpërmjet Facebook, pak a shumë siç ndodh më rëndomtë më VIP-at kohët e fundit: jam në pritje të fëmijës së dytë.
 • Opposition holds new anti-govt protest (Updated) By Llazar Semini - Associated Press Tirana, Albania — Tens of thousands of Albanian opposition supporters marched peacefully through the capital Friday to demand the government resign over corruption allegations, almost a month after four people died when a similar demonstration
 • Parashikimi i motit për 19 Shkurt 2011 Shqipëria Moti Neser - E shtune, 19 shkurt 2011 ------------------------------------------------------
 • Thousands gather for anti-government rally (Update) Tens of thousands of anti-government protesters have rallied in Albania's capital Tirana, nearly a month after four demonstrators were killed in a similar protest that turned violent.
 • Socialist Party held a new anti-government rally Socialist Party held a new anti-government rally on Friday in capital Tirana to demand an end to the current government and ask for early elections.
 • Opposition holds new anti-government rally Police and national guards in full riot gear stand guard in front of the main government building during an anti-government rally in Tirana, capital of Albania, Feb.
 • Mini e veshur me Luis Vitton Angli, 19 Shkurt NOA - Stili, dizajni, elegance janë të gjitha të nënshkruara nga Louis Vuitton. Megjithatë për sa i përket anës funksionale mund të themi se bëhet fjalë për një makinë të një kualiteti të lartë.
 • Detroit mbledh fonde për statujën e RoboCop Detroit, 19 Shkurt NOA - Kohë të vështira në Detroit, e cila është përfshirë shumë në valën e papunësisë, është trembur nga mungesa e turistëve dhe rritja e numrit të krimeve.