Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2011
 

Lajmet e datës 13 Mars 2011

 • Murinjo mendon sërish për Premier League Angli, 14 Mars NOA - Në shtator të vitit 2007, kur u largua nga pankina e Çelsit, përshëndetja e Murinjos duhet thënë se nuk ishte një lamtumirë. Tekniku portugez ka deklaruar gjithmonë dashurinë e tij për kampionatin anglez dhe shumë shpjet mund të kthehet në drejtim të një skuadre në Premier League
 • Cigare me çokollatë për duhanpirësit e vërtetë SHBA, 14 Mars NOA - Të heqësh dorë nga duhani, por pa shtuar peshë? Përgjigja mund të vijë e saktë nga Austria, ku në një pastiçeri janë shpikur cigaret me çokollatë, të cilat jo vetëm që ngjasojnë me ato origjinalet dhe mund të pihen, por mund të kalojnë dhe një pluhur kakaoje, e cila lë shijen
 • Serbi, njeriu magnet Serbi, 14 Mars NOA - Konsiderohet si një magnet njerëzor dhe kohët e fundit ka bërë kurioz të gjithë botën për zotësinë e tij të pabesueshme për të tërhequr rreth vetes metalet.
 • Spears mes seksit dhe puthjeve lesbike SHBA, 14 Mars NOA - Një fizik që të lë pa frymë, tatuazhe me pamje të bukur dhe këmbë me të vërtetë tërheqëse. Kjo ka qenë paraqitja e Britney Spears tepër seksuale, e cila është fotografuar në veshje të bardhë me të zezë në faqet e “Out Magazine”.
 • Megan Fox, një tjetër flop në botën e kinemasë Los Anxhelos, 14 Mars NOA - Në qoftë se karriera e saj si një modele shkon për së mbari, nuk mund të thuhet e njëjta gjë në jetën e saj si aktore.
 • Fushata Anti-Integrim Fushata Anti-Integrim e z. K. Spahiut dhe Ligji Antishqiptar i Gjendjes Civile të 2009 Pirro Prifti Nuk është për t’u habitur që papritur nënkryetari i këshillit të lartë të drejtësisë të Republikës së Shqipërisë porsi Kalorësi i Fytyrës së Vrerosur, ka shpërthyer në
 • Kan: Nuk do të ketë një tjetër Çernobil Tokio, 13 mars 2011, NOA – Ndërkohë që frika për shpërthime bërthamore të fuqishme në Japoni është në zgrip për çdo të mbijetuar pas tërmetit apokaliptik me magnitudë 9 ballë të shkallës Rihter dhe cunamit me dallgë 10 metra të larta, kryeministri japonez Naoto Kan qetësoi popullin dhe mbarë vendet
 • Tërmeti zhvendosi Japoninë me 2.5 m, boshti i tokës lëvizi 10 mm Uashington, 13 mars 2011, NOA - Japonia është zhvendosur pothuaj 2 metër e gjysmë, pas lëkundjeve sizmike të shkallës 9.8 Rihter. Sipas NASA-s zhvendosja e tektonike në Oqeanin Paqësor shpejtoi rrotullimin e tokës, ndërsa zvogëloi ditën me 1.
 • A janë politikanët populli?! Politikanët mediokër dhe të këqij (kaq të shumtë, kaq egocentrikë, po dhe kaq budallenj!) nuk do të përfillen nga populli. Politikanët vizionarë mund (dhe duhet të bëjnë) diçka për popullin
 • Al Kaeda inkurajon libianët: Mos u tërhiqni nga lufta kundër Gheddafit Brega, 13 mars 2011, NOA - Al Kaeda u ka kërkuar kryengritësve në Libi që të vazhdojnë pa ndroje luftën e tyre kundër Gheddafit. Në një videomesazh të publikuar në një prej faqeve të kësaj organizate në internet thuhet se “luftëtarët e Libisë duhet të mos e ndërpresin luftën e tyre deri në rrëzimin
 • Deklaratat për Pentagonin, jep dorëheqjen zëdhënësi i DASH Uashington, 13 mars 2011, NOA – Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Filip Kroull deklaroi sot dorëheqjen e tij nga detyra, pas reagimit që shkaktoi thënia e tij se Pentagoni po sillet në mënyrë “idiote” ndaj ushtarit që akuzohet se ka gisht në rrjedhjen e informacionit sekret, që çoi më pas në
 • Hashim Thaçi: Pse po dialogojmë me Serbinë Prishtinë, 13 Mars 2011 NOA/ Ervin Tirana – Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka folur sot qartë për dialogun që ka nisur mes Prishtinës dhe Beogradit, duke sqaruar se synimi është që me të të dilet në njohje reciproke të dy shteteve.
 • Thaçi: Dialogu Kosovë-Serbi s’do cekë kurrë statusin Prishtinë, 13 mars 2011, NOA Update – “Dialogu për çështje teknike mes Kosovës dhe Serbisë ka filluar mbarë. Ky dialog do të përmbyllet me njohjen reciproke të Kosovës për Serbinë, dhe të Serbisë për Kosovën, si dy shtete të pavarura”.
 • Big Brother Albania 4, çfarë ndodhi këtë fundjavë Tiranë, 13 Mars 2011 - “Vëllai i Madh” u kishte rezervuar një surprizë të hidhur banorëve. Një eliminim i dyfishtë ka nxjerrë dy banorë nga shtëpia më e madhe, ndërsa banorët kanë mundur të shohin nënat e tyre.
 • Lufta ndaj terrorizmit global Pavarësisht sukseseve që kanë arritur në luftën kundër terrorizmit global, as SHBA-të dhe as vendet e BE-së nuk kanë ende një strategji, e cila do të mundësonte shkatërrimin e plotë dhe përfundimtar të këtij rrjeti organizatash terroriste
 • Berisha “i bie anash” Ditës së Verës në Elbasan Tiranë, 13 Mars 2011 NOA – Kryeministri Sali Berisha do të jetë nesër në DItën e Verës në Elbasan, por jo për kremtimet zyrtare të festës që organizon Bashkia Elbasan, por për inaugurimin e linjës elektrike Elbasan-Tiranë.
 • Ambientalistët në protestë: Berisha duhet zmbrapsur nga masakra Tiranë, 13 mars 2011, NOA – Ambientalistët dhe disa deputetë të Partisë Socialiste kanë protestuar sot kundër shkatërrimit të një pjese të kopshtit botanik për ndërtimin e unazës së madhe.
 • Gafurr Adili: Pse duhet të ribashkohemi ne shqiptarët Nga Gafurr Adili *** - Shqiptarët dhe trojet e tyre etnike duhet të ribashkohen për shumë arsye historike, politike, ekonomike dhe mbi të gjitha edhe për arsye morale.
 • Shkrimtari i shquar Skënder Hasko, në 75-vjetorin e lindjes Bardhyl Xhama Në emër të Shoqatës së Shkrimtarëve për Fëmijë e të Rinj, ku ai është ndër themeluesit e drejtuesit per mbi 20 vjet, i uroj Skënderit shëndet, jetë të gjatë dhe pena e tij të mos rreshtë kurrë së shkruari vepra letrare cilësore, që t’u mbeten brezave të ardhshem
 • Skema kriminale e mafias Tirana po mbytet nga ndotja e nafta e ndalur për shitje dhe skema kriminale e mafias së naftës ku kryeministri është pjesë po shkurton jetët e çdo tiranasi apo shqiptari
 • “Babica 2”, maska i Vlorës kreu grabitje me dhunë Vlorë, 13 Mars 2011 NOA Update – Tjetër arrestim për grabitjen me dhunë të një çifti në Vlorë ku përmes terronit fizik e psikologjik u plaçkitën burrë e grua të pafajshëm.
 • Tirana, jo pengu i kryebashkiakut Rama Tiranë, 13 mars 2011, NOA – Kemi gjetur gjithë kohës refuzim nga bashkia. Ne nuk mund ta mbajmë Tiranën peng të interesave individuale të kryetarit të bashkisë.
 • Vret 9-vjeçarin dibran, kapet 70-vjeçari në Durrës Durrës, 13 mars 2011 NOA – Një plak nga Dibra që ka vrarë një fëmijë vetëm nëntëvjeçar, është kapur pasditen e sotme në Durrës, pasi ishte shpallur në kërkim për krimin e rëndë.
 • Bie në pranga 71-vjeçari, vrau një fëmijë në vitin 1999 Durrës, 13 mars 2011, NOA – 12 vjet më parë i mori jetën një të mituri në fshatin Vlashaj të Dibrës dhe tentoi të vriste edhe nënën e tij, por pas 12 vitesh është arrestuar nga policia në qytetin e Durrësit.
 • Zbulohen 103 mijë paketa cigaresh kontrabandë Iraklios, Greqi 13 Mars 2011 NOA – Një sasi e konsiderueshme cigaresh kontrabandë, kryesisht të markës Marlboro, u zbulua nga policia greke, e cila bën përgjegjës një shtetas shqiptar dhe e ka arrestuar atë.
 • Mes Kosovës dhe Gjermanisë Berlin, 12 Mars 2011 NOA/DW/ Anila Shuka - 13 nxënës të gjimnazit Loyola në Prizren do të bëjnë gjatë prillit praktika në kompani gjermane. Më pas ata vendosin për të vazhduar aty një shkollë profesionalizimi.
 • Dita e Verës, gjithçka për festimet në Elbasan Elbasani fton në festën e tij, festë në qytetin e ballokumeve Elbasan, 13 Mars 2011 NOA - Bashkia Elbasan në bashkëpunim me Shoqatën Shqiptare të Marketingut organizojnë një sërë aktivitetesh në qytetin e Elbasanit në kuadër të Ditës së Verës 2011.
 • Bashkia e Tiranës: Berisha e Olldashi e shqyen Kopshtin Botanik Tiranë, 13 mars 2011, NOA- Nëpërmjet zëdhënësit të saj Bashkia e Tiranës, iu kundërpërgjigj ministrit të Transporteve Sokol Olldashi, duke thënë se ai vetëm shpif dhe se Kryeministri Berisha grabit.
 • Dita e Verës në Tiranë, gjithçka për festimet Tiranë, 13 Mars 2011 NOA/ Ervin Tirana - Nesër, pas një dimri të gjatë e të errët, Tirana ashtu si dhe qytete të tjera në mbarë vendin feston “Ditën e Verës”.
 • Parashikimi i motit për 14 mars 2011 Tiranë, 14 mars 2011, NOA - Mengjesi i dites se hene parashikohet të karakterizohet nga kthjellime dhe vranesira te lehta ne zonat e ulta dhe ato bregdetare.
 • Agolli: Punimet në gjithë sheshin “Skënderbej”, parkimi zhvendoset Tiranë, 13 mars 2011, NOA- Bashkia e Tiranës ditën e sotme ka bërë të ditur për mediat ecurinë e punimeve në sheshin “Skënderbej”. Nëpërmjet administratorit të Përgjithshëm të saj Dritan Agolli, u deklarua se, punimet janë shtrirë tashmë pothuajse në të gjithë sipërfaqen e sheshit, duke shtuar
 • Haxhinasto-Lieberman: Së shpejti, investime Izraelite në Shqipëri E diel, 13 mars 2011, NOA- Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Edmond Haxhinasto po zhvillon një vizitë zyrtare në Izrael, me ftesë të hologut të tij, Zëvendëskryeministrit dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Avigdor Lieberman.
 • Policia: Doganieri dhe biznesmenët kaluan pa doganë mallrat e importuar Tiranë, 13 mars 2011, NOA-(Update) Policia e Tiranës pak më parë reagoi lidhur me arrestimin e kryer ndaj një doganieri dhe dy biznesmenëve të cilët akuzohen për kalim të mallrave kontrabandë.
 • PD: Vreri i Ramës merr fund në 8 maj, kur ne të inagurojmë mijëra rrugë e tunele të reja Tiranë, 13 mars 2011, NOA- Partia Demokratike nëpërmjet një njoftimi për mediat reagon lidhur me akuzat e selisë rozë. Sipas selisë blu, ditën e sotme Rama, nxorri në tregun mediatik vrerin e radhës të akuzave, shpifjeve dhe trillimeve, kundër arritjeve në ndërtimin e infrastrukturës moderne
 • Policia vë mbas hekurave 1 doganier dhe 2 biznesmenë, kalonin mallra kontrabandë Tiranë, 13 mars 2011, NOA- Pak minuta më parë sektori kundër krimit ekonomik në Drejtorinë e Policisë së Tiranës ka arrestuar një doganier dhe dy biznesmenë.
 • Doganat: Ne iniciuam operacionin e naftës “Virgin”, Prifti shtoi të dhënat Tiranë, 13 mars 2011, NOA- Shërbimi Doganor Shqiptar ka reaguar lidhur me akuzat dhe arrestimet për eksportet e naftës “Virgin”. Autoritetet doganore deklaruan ditën e sotme se ky proces ka nisur kohë më parë se ish-ministri Dritan Prifti, të jepte këto të dhëna në media.
 • Meteorologjia Japoneze konfirmon: Tërmeti më i fuqishëm në historinë e vendit Tokio, 13 mars 2011, NOA- Tërmeti i cili provokoi tsunamin në Japoni është konsideruar më i madhi në historinë e vendit. Ky fakt konfirmohet nga agjencia meteorologjike Japoneze, e cila bëri të ditur se tërmeti që goditi pjesën verilindore të vendit, ishte i fuqisë 9 ballë i shkallës Rihter
 • Thaçi: Negociatat do të sjellin njohje reciproke dhe integrim në BE dhe NATO Prishtinë, 13 mars 2011, NOA- Kreu i qeverisë së Kosovës, Hashim Thaçi pak përpara se të nisej për në Turqi i ftuar nga homologu i tij, Rexhep Taip Erdogan është shprehur edhe për negociatat me Serbinë.
 • Kryeministri i Japonisë: Tsunami, përvoja më e keqe që nga lufta E diel, 13 mars 2011, NOA- Kryeministri i Japonisë Naoto Kan, gjatë ditës së sotme ka bërë një bilanc lidhur me pasojat e tsunamit që shkatërroi një pjesë të madhe të vendit.
 • Topalli nxënësve: Kompleksi Parlamentar, shtëpia e përbashkët e shqiptarëve Tiranë, 13 mars 2011, NOA- Kryeparlamentarja Jozefina Topalli ditën e sotme zhvilloi një takim me gjimnazistë nga shkollat e mesme të Tiranës, për t’iu prezantuar atyre ekspozitën e maketeve të Kompleksit të ri Parlamentar.
 • Bogdanoviç: Serbia investime të vazhdueshme në Kosovë Beograd, 13 mars 2011, NOA- Goran Bogdanoviç, ministri për Kosovën në qeverinë Serbe deklaron se po bëhen shumë investime në këtë shtet. Gjatë një interviste për agjencinë Tanjug ai është shprehur se, “Investimet në Kosovë janë më pak se 250 milionë euro në vit dhe aty llogariten rrogat, pensionet
 • Omani zbaton reformat, shmang protestat Oman, 13 mars, NOA - Sulltani i Omanit, Kabus bin Said, ka lëshuar një dekret, me të cilin i jep pushtet legjislativ këshillit të Omanit. Ky hap është reforma më e madhe që ka ndërmarrë qeveria, në përgjigje të trazirave që kanë përfshirë vendin.
 • Japoni, kriza më e rëndë që nga Lufta e Dytë Botërore Tokio, (Japoni), 13 mars, NOA - Kryeministri Naoto Kan tha se Japonia po përballet me krizën më të rëndë që nga Lufta e Dytë Botërore, derisa po lufton pasojat e tërmetit shkatërrues.
 • Braçe: Ka ardhur koha të ndëshkohet krimi Tiranë, 13 mars, NOA - Deputeti i Partisë Socialiste, Erjon Braçe akuzoi sot mazhorancën për kontrabandën e naftës dhe abuzimet me paratë e taksapaguesve shqiptarë.
 • Parashikimi i motit, 14 Mars 2011 Tiranë, 13 mars, NOA – Dita e nesërme do të shoqërohet me kohë të kthjellët në pejsën e parë të saj dhe me vranësira në orët e pasdites. Sipas MeteoAlb, mëngjesi i ditës së hënë do të karakterizohet nga kthjellime dhe vranësira të lehta në zonat e ulta dhe ato bregdetare ndërsa në zonat malore
 • Olldashi: Po mbrojmë Kopshtin Botanik, na pengojnë pallatet e Ramës Tiranë, 13 mars, NOA – Ministri i Transporteve sqaroi sot para medieve planin për ndërtimin e Unazës së Madhe të Tiranës dhe vazhdimin e punimeve në pikën më të debatueshme, atë të Kopshtit Botanik.
 • Rreziku i centraleve, ambasada franceze ikën nga Tokio Japoni, 13 mars, NOA – Frika nga shpërthimi i mundshëm i centraleve bërthamorë në zonën e goditur më tepër nga tërmeti në Japoni, ka bërë që Franca të tërheq diplomatët e saj nga ky vend.
 • Situata në Libi, Klinton takon opozitën Paris, 13 mars, NOA - Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, udhëton sot drejt Parisit, ku do të takohet me figura të larta të opozitës libiane, si dhe me përfaqësues të fuqive botërore.
 • Balla: Dëbimi i romëve nga njerëz të Berishës dhe Bashës Tiranë, 13 mars, NOA – Deputeti i Partisë Socialiste Taulant Balla e cilësoi largimin 45 familjeve rome nga perfieria e Tiranës dhe djegien e banesave të tyre si një vepër të njerëzve që kanë mbështetjene Kyrministrit dhe Ministrit të Brendshëm.
 • Bumçi: Prishja e Kopshtit Botanik u planifikua në vitin ‘89 Tiranë, 13 mars NOA ­- Deputeti i Partisë Demokratike Aldo Bumçi tha sot se nuk është qeveria ajo që po shkatërron Kopshtin Botanik në kryeqytet. Në një deklaratë për mediat të dhënë pak minuta më parë, Bumçi deklaroi se projekti i unazës është bërë që në qeverisjen komuniste të vitit 1989.
 • Vetvendosje: Të ndërpriten bisedimet Prishtinë, 13 mars, NOA - Dy parti opozitare në Kosovë, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) dhe Lëvizja Vetëvendosje (VV) , i bëjnë thirrje Qeverisë të ndërpresë dialogun e filluar me Serbinë.
 • Bushati: Monopolet qeveritare janë të vetmit përfitues, në tregun e rritjes së çmimeve Tiranë, 13 mars 2011, NOA- Partia Socialiste nëpërmjet Sekretarit të Këshillit Ekonomik Ervin Bushati, reagoi lidhur me rritjen e çmimeve në tregun e ushqimeve.
 • Thaçi në Turqi, merr pjesë në Samitin e Liderëve të Ndryshimeve Prishtinë, 13 mars 2011, NOA- Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ditën e sotme do të shkojë në Turqi për një vizitë zyrtare. Ky udhëtim bëhet me ftesë të homologut Turk, Rexhep Taip Erdogan, nga ku Kryeministri i Kosovës pritet të marrë pjesë në Samitin Botëror të Liderëve të Ndryshimeve
 • Socialistët e qytetarët apel qeverisë: Ndal masakrës ndaj Kopshtit Botanik Tiranë, 13 mars 2011, NOA- Kopshti Botanik në kryeqytet është vënë sërish në qendër të vëmendjes së mbrojtësve të mjedisit. Qytetarë nën drejtimin e deputetëve të Partisë Socialiste kanë protestuar kundër prishjes së Kopshtit Botanik.
 • Pacolli nuk kundërshtohet vetëm si President, por edhe si njeri Prishtinë, 13 mars 2011, NOA- Presidenti i sapozgjedhur i Kosovës Behxhet Pacolli po përballet me një sërë kundërshtish ndaj tij dhe kjo jo vetëm prej postit.
 • Japonia shkund gjithë botën, Angela Merkel nis verifikimin e centraleve bërthamore E diel, 13 mars 2011, NOA- Tërmeti dhe tsunami me përmasa apokaliptike që goditi Japoninë, sipas mediave botërore mësohet të ketë shënuar mbi 10.000 persona të vdekur.
 • Lidhi pronarët e shtëpisë, u grabiti ç’kishin, pranga hajdutit nga Vlora Vlorë, 13 mars 2011, NOA- Një hajdut banesash është arrestuar mëngjesin e sotëm në qytetin e Vlorës. Operacioni i quajtur “Babica -2” bëri të mundur kapjen dhe ndalimin e Dashamir Hakim Gudaj, 41 vjeç, lindur dhe banues në lagjen “Partizani” Vlorë.
 • Tumori: 65% e rasteve shkaktohen nga ushqimi dhe duhani E diel, 13 mars 2011, NOA- Rreth 30% e rasteve tumorale janë të lidhur drejtpërdrejt me mënyrën e të ushqyerit, ndërsa 35% nga duhanpirja. Liga Italiane për luftën kundër tumorit, nga 13 deri në 21 mars do të mbushi sheshet e qyteteve, për të lajmëruara masat që duhen marrë si dhe do ofrojnë
 • Ende pa marrëveshje, përflitet ndërprerja e dialogut Kosovë-Serbi E diel, 13 mars 2011, NOA- Prej afro një jave kanë nisur bisedimet mes përfaqësuesve të Kosovës dhe atyre të Serbisë. Ndonëse nuk mund të flitet për ndonjë negociatë të suksesshme, apo për ndonjë përfundim pozitiv të këtij dialogu, ajo që përflitet është ndërprerja e tyre.
 • Situatë emergjente në Japoni, dyshohen 10 mijë të vdekur Japoni, 13 mars, NOA - Në tërmetin më të rëndë në historinë e Japonisë me një cunami pasues mund të kenë humbur jetën më shumë se 10.000 vetë. Kjo u njoftua nga stacioni televiziv japonez NHK.
 • Gjermania verifikon sigurinë e centraleve bërthamore Berlin, 13 mars, NOA - Rastet kërcënuese të defekteve në centralin bërthamor japonez Fukushima rindezën në Gjermani diskutimin mbi shfrytëzimin e energjisë bërthamore.
 • Formohet Lëvizja “Vetëvendosje!” në Maqedoni Shkup, 13 mars, NOA - Lëvizja “VETËVENDOSJE!” së shpejti pritet të zyrtarizohet edhe në Maqedoni, një iniciativë që vjen nga Këshilli i Organizatave Shqiptare.
 • Prezantohet bluza e re e kombëtares franceze Paris, 13 mars, NOA - Është prezantuar bluza e re e kombëtares së futbollit të Francës. Bluza është e ideuar nga kompania “Nike” dhe pamjet e saj janë nxjerrë në publik nga Karl Lagerfeld, ikonë e modës dhe e fotografisë.
 • Pasqyra e Shtypit, 13 mars 2011 Tiranë, 13 mars, NOA – Gazetat e sotme kanë si argument kryesor arrestimet në lidhje me skandalin e naftës. Ato pasqyrojnë një dokument që flet për bisedat e zhvilluara në telefon mes biznesmenëve që drejtonin këtë kontrabandë dhe shoferëve të mjeteve që transportonin naftën.
 • Rreziku bërthamor në Japoni, largohen 170 mijë njerëz Fukushima, (Japoni), 13 mars, NOA - Mijëra njerëz janë larguar nga Fukushima, pas shpërthimit të centralit bërthamor. Agjencia Meteorologjike e Japonisë ka ngritur fuqinë e tërmetit të së premtes në magnitudën 9, duke e bërë atë tërmetin më të fortë që ka ndodhur ndonjëherë.
 • “Njerëzit janë injorantë në shtrat, ja çfarë do të ndodh me seksin” Berlin, 13 mars, NOA - Rreth 50 vite pas revolucionit seksual në vendet perëndimore, një prej protagonistëve të lëvizjes rinore të asaj kohe, thotë se njerëzit janë ende injorantë në fushën e seksit.
 • Diamanti më i shtrenjtë në botë Londër, 13 mars, NOA - “Cora Sun-Drop” është emri i diamantit më të veçantë dhe më të bukur në botë. Guri i çmuar është 110 karatë dhe sipas ekspertëve nuk ka një çmim për të, pasi është më i rralli në univers.